Beleženje vsakodnevnih misli
Ob neprijetnih dogodkih nam um napolnijo avtomatske misli. Ob travmatičnem dogodku naše misli ‘‘ugrabijo‘‘ naš um in prestrukturirajo celoten miselni potek. Doživeta in preživeta travma pusti v našem spominu in na sposobnostih koncentracije globoke posledice.
ManjOb neprijetnih dogodkih nam um napolnijo avtomatske misli. Ob travmatičnem dogodku naše misli ‘‘ugrabijo‘‘ naš um in prestrukturirajo celoten miselni potek. Doživeta in preživeta travma pusti v našem spominu in na sposobnostih koncentracije globoke posledice.
Ob neprijetnih dogodkih nam um napolnijo avtomatske misli. Ob travmatičnem dogodku naše misli ‘‘ugrabijo‘‘ naš um in prestrukturirajo celoten miselni potek. Doživeta in preživeta travma pusti v našem spominu in na sposobnostih koncentracije globoke posledice.
- Modul
- Zavedanje
- Podmoduli
- Koncentracija in spomin
- Velikost skupine
- Individualno
- Mala skupina
- Trajanje
- 60 - 90 min
Ključne besede
koncentracija, spominjanje
Cilji
Spodbujati prepoznavanje vzorcev avtomatskih misli in višati sposobnost koncentracije z usmerjanjem pozornosti.
Udeleženci
Priporočljivo je, da se aktivnost izvaja individualno, a ni omejitev za uporabo v skupini.
Opis
Korak 1: Dejstva
Na kratko opišite vznemirljiv dogodek iz preteklosti, sedanjosti ali celo prihodnosti. Povežite se z občutki (npr. žalost, frustracija, krivica itd.) in ocenite intenzivnost teh občutkov (v merilu od 1 do 10, pri čemer je 10 - izjemno neprijetno). Vzpostavitev stika s tovrstnimi občutki lahko prepreči, da nas le-ti kontrolirajo.
Korak 2: Analiza misli
V prvem stolpcu poimenujte vaše avtomatske misli. Nato ocenite, koliko vsaki od misli verjamete. V drugem stolpcu prepoznajte (miselna) popačenja. V tretjem stolpcu pa se poskusite odzvati na ali se pogovarjati z vsako avtomatsko mislijo (sledite predlogi, ki jo najdete v izročkih te aktivnosti).
Korak 3: Rezultati
Vrnite se v stolpec »Začetni odzivi« in ponovno ocenite svoje avtomatske misli. Nato na vrhu razdelka »Dejstva« ponovno ocenite intenzivnost čustev. Pomemben je celo majhen upad vaših občutkov vznemirjenosti. S tem procesom bodo vznemirjajoči dogodki najbrž še vedno moteči, vendar ne tako moteči kot prej.
Material
papir in svinčnik, izroček/predloga
Metoda
samoučenje, tehnika samozavedanja, samoanaliza
Nasvet moderatorjem
Če se dejavnost izvaja v skupini, mora biti moderator izurjen v skupinski dinamiki in imeti dovolj izkušenj, da bo znal okrepiti povezanost skupine in interakcije udeležencev.
Vir (APA)
Prirejeno po: Schiraldi, R.G. 2016. The PTSD Sourcebook. New Your, NY : McGraw Hill Education.
Priloge
da
Prispevalec
WIN (Wolfgang Eisenreich).
Objave
- - Ni obstoječih objav -