Kruh môjho multikultúrneho „Ja“

Popis

Táto aktivita zdôrazňuje mnohé dimenzie našej identity. Zaoberá sa vzťahmi medzi našou túžbou  definovať sám svoju identitu a sociálnymi konštrukciami, ktoré nás niekam zaraďujú bez ohľadu na to, ako to sami vnímame.

  • Modul
  • Povedomie
  • Kapitoly
  • Medzikultúrne aspekty
  • Veľkosť skupiny
  • Veľká skupina
  • Malá skupina
  • Trvanie
  • 20 - 30 min
$langCourse - kód: M1S4A1-SK
Kategória: Online Material
CC - Nekomerčné použitie derivátov
CC - Nekomerčné použitie derivátov

Kľúčové slová

mnohoraké identity, stereotypy, sociálne konštrukty

Ciele

Aktivita Kruhy zapája účastníkov do procesu identifikácie toho, čo považujú za najdôležitejšie dimenzie svojej vlastnej identity. Preskúmavame stereotypy tým, že účastníci zdieľajú príbehy o tom, kedy boli hrdí na to, že sú súčasťou určitej skupiny, a kedy bolo obzvlášť bolestné byť spojený s konkrétnou skupinou.

Účastníci

Minimálne 4 účastníci.

Potrebné materiály

Rozdajte každému kópiu pracovného listu Kruhy.

Metodika

Požiadajte účastníkov, aby sa dali do dvojice s niekým, koho dobre nepoznajú. Vyzvite ich, aby sa navzájom predstavili pomocou nasledujúcich krokov:

  1. Požiadajte účastníkov, aby svoje mená napísali do stredového kruhu. Potom by mali vyplniť každý priľahlý kruh nejakou dimenziou svojej identity, ktorú považujú za jednu z najdôležitejších pri sebadefinovaní. Navrhnite príklady dimenzií, ktoré by tam mohli patriť: žena, športovec, židovského vyznania, brat, vychovávateľ, ázijského pôvodu, stredná trieda atď.
  2. Vo svojich dvojiciach si účastníci navzájom porozprávajú dva príbehy. Po prvé, mali by sa podeliť o príbeh o tom, kedy sa cítili obzvlášť hrdí na to, že sa spájajú s jedným zo svojich identifikátorov. Ďalej by mali zdieľať príbeh o situácii, kedy bolo obzvlášť bolestivé byť prepojený s nejakou dimenziou identity, ktorú si vybrali.
  3. Tretím krokom bude, aby účastníci zdieľali stereotyp, ktorý počuli o nejakej dimenzii svojej identity, ktorý na nich neplatí. Požiadajte ich o doplnenie vety na spodnej strane pracovného listu vyplnením medzier: „Ja som  ____________, ale NIE som _____________.“ Uveďte svoj vlastný príklad, napríklad: „Som kresťan, ale NIE SOM proti homosexuálnym partnerstvám.“ Pokyny pre kroky 1, 2 a 3 by sa mali uviesť naraz. Ponechajte účastníkom 8 až 10 minút na dokončenie všetkých troch krokov, ale pripomeňte im, že posledné 2 minúty musia vyplniť vetu o stereotypoch.
  4. Vyzistite reakcie skupiny na príbehy druhých. Opýtajte sa, či niekto počul príbeh, ktorý by chcel zdieľať so skupinou. (Uistite sa, že osoba, ktorá pôvodne rozprávala príbeh, udelila povolenie zdieľať ho s celou skupinou.)
  5. Povedzte účastníkom, že v ďalšom kroku sa majú jednotlivci postaviť a prečítať stereotypné vyhlásenia. Môžete jednoducho ísť po miestnosti alebo nechať ľudí, aby sa náhodne postavili a prečítali ich výroky. Uistite sa, že účastníci sa pri tomto kroku navzájom rešpektujú a počúvajú, pretože zdieľajúci sa stávajú zraniteľnými. Začnite čítaním vlastného vyjadrenia. Táto časť aktivity môže byť mimoriadne silná, ak ju uvediete energicky. Môže chvíľu trvať, kým sa diskusia rozprúdi, takže umožnite chvíľky ticha.
  6. V tejto aktivite je možné použiť niekoľko otázok:
             1. Ako sa dimenzie vašej identity, ktoré ste si vybrali ako dôležité, líšia od dimenzií, ktoré ostatní používajú na to, aby vás posudzovali?
             2. Stalo sa, že by niekto z účastníkov poprel stereotyp, ktorého sa stal súčasťou? Ak áno, ako?
             3. Aký to bol pocit, keď sa dokázal postaviť a obrániť sa pred stereotypom?
             4. (Zvyčajne sa ozve smiech, keď niekto zdieľa bežný stereotyp, napríklad „možno som Arab, ale nie som terorista“ alebo „som učiteľ, ale mám spoločenský život.“) Započul som aj nejaký smiech. O čom to bolo?
             5. Odkiaľ pochádzajú stereotypy? Ako sú spojené s druhmi socializácie, ktoré nás nútia spolupodieľať sa na represívnych podmienkach?

Tipy pre lektora

Kľúčom k tejto aktivite je proces skúmania vlastnej identity a stereotypov spojených s touto identitou a následného prehodnotenia vlastných stereotypov prostredníctvom príbehov a stereotypných výziev iných. Povzbudzujte účastníkov, aby premýšľali o stereotypoch, ktoré uplatňujú na ľudí, a aby sa o nich vedome snažili hlbšie premýšľať, prípadne ich eliminovali.


Rovnako ako u väčšiny aktivít, môže byť obzvlášť efektívne, ak sa na nej zúčastňujete popri moderovaní. Ak ste ochotní zdieľať svoje vlastné skúsenosti, je väčšia pravdepodobnosť, že účastníci sa budú cítiť otvorení zdieľať svoje vlastné.


Je nevyhnutné, najmä pri záverečnej časti, keď účastníci zdieľajú svoje stereotypy, umožniť mlčanie. Ľudia spočiatku budú váhať zapojiť sa, ale akonáhle sa to rozbehne, aktivita prinesie veľa energie. Na konci nechajte účastníkom viac času na rozprávanie o stereotypoch, ktoré zdieľali.
Keď sa všetci podelia o svoju stereotypnú výzvu, vyzvite, že môžu zdieľať aj ďalšiu. Môžete začať zdieľaním ďalšej veci o sebe.

Pracovné listy

Pracovný list s testom.

Vypracoval

KU Leuwen

Oznamy

  • - Žiadne oznamy -