Porozumenie hĺbke a šírke „multikultúrneho“

Popis

Táto aktivita je navrhnutá tak, aby vtiahla účastníkov do procesu definovania „kultúry“ a jej komplexity. Aktivita je obzvlášť vhodná pre prácu so študentmi.

  • Modul
  • Povedomie
  • Kapitoly
  • Medzikultúrne aspekty
  • Veľkosť skupiny
  • Malá skupina
  • Trvanie
  • Minimálne 1 hodina
$langCourse - kód: M1S4A2-SK
Kategória: Online Material
CC - Nekomerčné použitie derivátov
CC - Nekomerčné použitie derivátov

Kľúčové slová

definovanie kultúry, multikulturalizmus

Ciele

Často sa stáva, najmä na hodinách venovaných téme multikulturalizmu a rozmanitosti, že sa pojem „kultúra“ používa ako synonymum s pojmami „rasa“ alebo „etnicita“. Táto aktivita odhaľuje limity takejto konceptualizácie a spochybňuje predpoklady, ktoré pedagógovia často robia, o tom, čo študenti pokladajú za dôležité prvky „kultúry“ v „multikulturalizme“.

Účastníci

Nie je definovaný presný počet.

Popis

Príprava na túto činnosť je veľmi jednoduchá. Potrebujete iba tabuľu alebo veľký list papiera. V strede hore napíšte „MULTIKULTURÁLNY“. Uistite sa, že všetci účastníci sú umiestnení tak, aby videli na tabuľu alebo papier. Skladá sa zo 7 krokov.

Potrebné materiály

Krieda alebo veľký hárok papiera.

Metodika

Táto aktivita sa skladá z viacerých krokov. Rôzne kombinácie týchto krokov budú vhodné pre rôzne skupiny:

1. Definovanie slova "multikulturálny". Začnite zdôraznením predpony „multi“ a opýtajte sa účastníkov, čo táto predpona znamená. Odpovede budú zahŕňať „veľa“, „rôznorodé“, „rôzne“ atď. Potvrďte všetky odpovede a potom zhrňte. Táto časť by mala trvať iba pár minút. Ďalej prejdite na „-kultúrny“. Čo to znamená? Povzbudzujte účastníkov, aby definovali „kultúrny“ z hľadiska toho, ako pojem definuje slovník a tiež čo pre nich znamená individuálne.

 

2. Povedzte účastníkom, že chcete aby preskúmali význam pojmu „kultúrny” hlbšie. Požiadajte ich, aby navrhli všetky dimenzie kultúry, ktoré ich napadnú, a povzbuďte ich, aby uvažovali o svojich vlastných kultúrach a dimenziách tej kultúry, s ktorou sa stotožňujú. Existuje niekoľko efektívnych spôsobov, ako splniť túto úlohu. Môžete nechať účastníkov, aby tieto aspekty vykríkli, keď im napadnú (prípadne ich môže zapisovať dobrovoľník do zoznamu pod „MULTIKULTURÁLNY“). Alebo sa môžete rozhodnúť jednoducho obísť dokola  miestnosti a pýtať sa na návrhy každého postupne - jeden zo spôsobov, ako prizvať každý hlas do konverzácie.

Kultúra má doslova nekonečné rozmery a to sa odrazí aj v odpovediach. Je pravdepodobné, že na začiatku príde prílev odpovedí, potom sa rýchlosť odozvy značne spomalí. Toto sa často stáva potom, ako sú spomenuté niektoré ľahko viditeľné kultúrne aspekty ako je hudba, jedlo atď. Nabádajte účastníkov, aby sa hlbšie zamysleli nad tým, ako definujú svoje kultúry. Počkajte na krátke mlčanie alebo sami navrhnite hlbšie dimenzie, ako je viera, náboženstvo, hodnoty, jazyk, štruktúra rodiny a ďalšie. Je dôležité zhromaždiť čo najviac nápadov do tohto zoznamu. Nezabudnite, že táto časť činnosti by mohla pokračovať donekonečna, čo zdôrazňuje zložitosť „kultúry“. Poukážte tiež na to, ako sú vzájomne prepojené niektoré z dimenzií, a ilustrujte, aké zjednodušujúce je posudzovať niekoho na základe jednej kultúrnej dimenzie. Tento krok by mal trvať 10 - 15 minút.

3. Čo tam nie je? Skúsenosti ukazujú, že účastníci vo všeobecnosti neuvedú niekoľko zaujímavých kultúrnych dimenzií alebo dimenzií identity. Je paradoxné, že to sú práve tie dimenzie, ktoré sa najčastejšie spájajú s multikulturalizmom, rozmanitosťou a súvisiacimi témami: rasa, rod, sexuálna orientácia, sociálna trieda. NEnavrhnujte tieto dimenzie do zoznamu. Ak ich nikto nespomenie, vznikne príležitosť pre dôležitý rozhovor. Ak je vaša skupina jedna zo štyroch (z piatich), ktoré tieto dimenzie nenavrhnú, vypichnite to a opýtajte sa, prečo neuvažovali týmto smerom. Bude to zaujímavý úvod pre nasledujúce kroky. Často sa stáva, že keď účastníci navrhujú položky do zoznamu so zreteľom na svoje vlastné skúsenosti, otázka toho ako definujú svoju rasu, rod a podobne im nepríde na um.   Ale keď navrhujú položky so zreteľom na to, ako sú oni sami definovaní ostatnými, alebo ako oni definujú ostatných, tieto položky im napadnú.

 

4. Kategorizovanie položiek na zozname. Ďalším krokom je rozdelenie položiek do kategórií, vďaka čomu bude posledný krok cvičenia oveľa ľahší. Oznámte tento zámer skupine a povedzte, že budete používať „tri úrovne kultúry“ podľa Nitza Hidalgo. Zdroj tohto modelu je:

Hidalgo, N. 1993. Multicultural teacher introspection. In Perry, T. and Fraser, J. (Eds.) Freedom's Plow: Teaching in the Multicultural Classroom. New York: Routledge.

Úrovne podľa Hidalga zahŕňajú:

  1. to Konkrétne: Toto je najviditeľnejšia a najhmatateľnejšia úroveň kultúry a zahŕňa najrozličnejšie dimenzie, ako sú oblečenie, hudba, jedlo, hry atď. Toto sú aspekty kultúry, na ktoré sú často zamerané multikultúrne „festivaly“ alebo „oslavy“.
  2. Správanie: Táto úroveň kultúry zahŕňa, ako definujeme naše spoločenské roly, jazyk, ktorým hovoríme, a tiež významy neverbálnej komunikácie. Správanie odráža naše hodnoty. Medzi aspekty, ktoré sa majú uviesť v tejto kategórii, patria jazyk, rodové roly, štruktúra rodiny, politická príslušnosť a ďalšie aspekty, ktorými sa zaraďujeme do spoločnosti.
  3. to Symbolické: Táto úroveň kultúry zahŕňa naše hodnoty a presvedčenia. Môže to byť abstraktné, ale je to zvyčajne najdôležitejšia úroveň, pokiaľ ide o to, ako sa jednotlivci definujú. Zahŕňa hodnotové systémy, zvyky, spiritualitu, náboženstvo, svetonázor, presvedčenia, morálku atď.

Napíšte krátke definície týchto úrovní na tabuľu alebo papier, ktorý ste použili na zaznamenanie rozmerov kultúry. Každú kategóriu v skratke prejdite. Dajte účastníkom čas  ďalej zvážiť, ako sa sami definujú v rámci týchto kategórií. Požiadajte ich, aby si na pár sekúnd prezreli kategórie a položky na tabuli. Skupinovo zaraďte všetky položky do kategórií. Môže dôjsť k určitým nezhodám o tom, kam patrí určitá položka, takže je možné zaradiť tú istú položku do dvoch kategórií.

5. Konzistencia v konceptualizácii. Potom ako ste skategorizovali položky, ďalším krokom je diskusia o dôležitosti toho, ako konzistentne jednotlivci definujú seba a ostatných.

Začnite „tým Konkrétnym“ a pokračujte ďalej v zozname kategórií podľa Hidalga a požiadajte účastníkov, aby zdvihli ruky, ak považujú položky uvedené v tejto kategórii za najdôležitejšie pri definovaní svojej vlastnej kultúry. Spočítajte odpovede na každú z nich a uveďte ich na tabuľu alebo papier vedľa názvu kategórie. Dostatočne jasne vyjadrite, že hlasujú za to, čo považujú za dôležité veci na definovanie seba, nie ako ich definujú iní ľudia.

Niekedy si jeden alebo dvaja účastníci vyberú „to Konkrétne“ alebo „Správanie“, ale prakticky v každom prípade veľká väčšina účastníkov vyberie „to Symbolické“. Keď diskutujete o každej kategórii, požiadajte tých, ktorí ju zvolili, aby popísali, prečo to urobili,  a tých, ktorí ju nevybrali, aby vysvetlili prečo. Pretože väčšina ľudí vyberie „to Symbolické“, určite sa spýtajte, prečo je to dôležitejšie ako iné kategórie.

Tu prichádza „aha“ moment...

 

Po diskusii o tom, prečo je „to Symbolické“ najdôležitejšou kategóriou pre väčšinu ľudí, vráťte ich späť k zoznamom na tabuli/papieri. Tieto otázky vedú k zaujímavej diskusii:

  1. Keď sa stretnete s niekým z inej kultúry, ktorá z položiek (v ktorejkoľvek z kategórií) vás zaujíma, aby ste porozumeli im a ich kultúre?
  2. Je to, ako sa snažíte porozumieť ostatným kultúram v súlade s tým, ako chcete byť videný a chápaný vy sám?
  3. Aké sily v našej spoločnosti prispievajú k nášmu zjednodušovaniu kultúr druhých, aj keď sami seba nechceme definovať zjednodušene?

 

1. Alternatívna konzistencia v konceptualizácii pre skupiny pedagógov . Po zaznačení toho, koľko účastníkov sa najviac vymedzuje v týchto troch kategóriách, a vyššie uvedenej diskusii „prečo“, začnite s diskusiou o vzdelávaní. Na ktorú z týchto kategórií sa ako vyučujúci/vychovávateľ zameriavate pre téme multikulturalizmu? (Táto otázka poskytne mnohým účastníkom „aha“ moment. Nechajte ho chvíľu trvať.) Ako sa vzdelávanie všeobecne snaží byť „multikultúrne“? Na aké aspekty alebo dimenzie kultúry sa v našich učebniach zameriavame a ktoré sú „multikultúrne“? Je to v súlade s tým, ako ľudia chcú byť definovaní?

Toto je obzvlášť silné, ak viete, že určitá škola alebo okres je zaseknutý v spôsobe vyučovania   multikultúrneho rozvoja spôsobom „hrdinovia a sviatky“. Mnohé školy majú multikultúrny festival alebo veľtrh a označujú ho ako „multikultúrne vzdelávanie“.

2. Zhrnutie. Na ukončenie tohto cvičenia použite diskusiu o tom, ako môžu účastníci pracovať, aby konzistentnosť ich konceptualizácií bola ... konzistentnejšia. Upozorňujeme, že cieľom tohto cvičenia nie je nikoho obviniť, ale zdôrazniť, ako nás sily, ktoré siahajú od médií až po naše vlastné vzdelávanie, môžu posunúť dozadu, keď si myslíme, že zažívame pokrok v sebarozvoji a sociálnom rozvoji. Diskusia v tejto aktivite, môže trvať 10 minút alebo viac ako hodinu, v závislosti od toho, aké otázky sa pýtate a akým smerom sa uberáte.

Tipy pre lektora

Rovnako ako pri ostatných týchto činnostiach je nevyhnutné z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska potvrdiť názory účastníkov. Ak sa radšej definujú na úrovni „to Konkrétne“ alebo „Správanie“, nespochybňujte to. (Môže sa to stať v niektorých mladších účastníckych skupinách.) Táto aktivita môže v niektorých účastníkoch vyvolať pocit zraniteľnosti, a je dôležité, aby tento pocit nenadobudol takú silnú mieru, že sa prestanú zúčastňovať na aktivite.


Táto aktivita bola obzvlášť úspešná a zmysluplná pre skupiny aktívnych učiteľov alebo budúcich učiteľov alebo s pracovníkmi v neziskových organizáciách, ktoré vykonávajú veľa programov „rozmanitosti“, pretože do istej miery pomáha objasniť multikulturalizmus. Pamätajte, že existuje mnoho kníh a rozhovorov o multikulturalizme, ktoré sa stále sústreďujú na okrajové a nie podstatné zložky kultúry (ako napríklad rôzne festivaly). Táto aktivita vyzýva účastníkov, aby prehodnotili také zjednodušenie a svoje vlastné „multikultúrne“ činnosti alebo vyučovanie.


Táto aktivita tiež poskytuje vynikajúcu príležitosť na prepojenie kritickej pedagogiky s multikultúrnym vyučovaním. Tento proces zdôrazňuje dimenziu rozmanitosti a kultúry aj v rámci jednej miestnosti ľudí, s ktorými práve pracujete. Toto ilustruje, že najdôležitejšie multikultúrne zdroje sú samotní účastníci. Namiesto toho, aby sme sa snažili definovať, čo je pre nich kultúrne dôležité prostredníctvom špeciálnych osláv, je našou povinnosťou ich vtiahnuť do diskusie a umožniť im, aby sa sami definovali.

Pracovné listy

nie sú

Vypracoval

KU Leuwen

Oznamy

  • - Žiadne oznamy -